Skład zarządu
- Komandor – Krzysztof Skoneczny
- Vice Komandor – Jarosław Urbanik
- Bosman – Sławomir Biliński
- Sekretarz – Tadeusz Przybyła
- Skarbnik – Arkadiusz Wiśniowski
Historia Jachtklubu PTTK Pszczyna
Jachtklub PTTK Pszczyna powołano do życia w dniu 5 lutego 1960 r. Pierwszym prezesem Klubu został wybrany Władysław Kluss, sekretarzem Jan Święch, skarbnikiem Wiesław Kasiński, następnie KWŻ- em Jan Biliński, a bosmanem Zygmunt Nowak. Od samego początku w klubie działali także: Tadeusz Tomczykiewcz, Czesław Wolski, Jerzy Święch, Maksymilian Goszyc, a później dołączyli Józef Helwig (Otto), Marian Piksa, Zenon i Aleksander Kokot, Ryszard Wisz, Adam Plewniok, Marek Meszyński, ks. Józef Duda, Edward Ziętek oraz Maciej Klus.
Pierwszy kurs żeglarski zorganizowano już w 1960 roku, jednak ze względu na brak sprzętu pływającego został on dokończony w roku 1961. W tym też 1961 roku wydzierżawiono działkę w Wiśle Wielkiej nad Jeziorem Goczałkowickim, która dzięki staraniom Komandora Henryka Motyki oraz Prezesa Oddziału PTTK Pszczyna Jana Lorenca została przekazana Pszczyńskiemu Oddziałowi PTTK w wieczyste użytkowanie w roku 1999.
Na działce tej w roku 1964 postawiono tymczasowo barakowóz. Spotkania klubowiczów w tym okresie odbywały się w świetlicy Bramy Wybrańców w Pszczynie. Na działce w Wiśle Wielkiej w latach 1965 – 1967 wybudowano murowany budynek żeglarski i powstał Ośrodek Szkoleniowy Jachtklubu PTTK Pszczyna. Budynek powstał wg projektu Pana Maksymiliana Goszyca, a budowę od samego początku nadzorował Pan Tadeusz Tomczykiewicz.
W tym okresie klub organizował na Jeziorze Goczałkowickim regaty okręgowe, rozgrywały się tutaj również regaty o „Błękitną Wstęgę, (Puchar Jeziora) oraz regaty Okręgowej Komisji Turystyki Żeglarskiej. Klub uczestniczył również w regatach na innych akwenach jak: Dzierżono, Otmuchów, Pogoria. W drugiej połowie lat 60– tych częste i znaczące wygrane w regatach odnosiła tzw Eskadra Cadet, tj. kilkunastoosobowa grupa młodzieży do lat czternastu.
Jachtklub działał prężnie do lat 80- tych, organizował imprezy żeglarskie na poziomie lokalnym, wojewódzkim czy nawet międzywojewódzkim. Prowadził działalność na Jeziorze Goczałkowickim, akwenach śląskich oraz morskich.
Po wprowadzeniu w 1983 roku zakazu żeglowania na Jeziorze Goczałkowickim Ośrodek Szkoleniowy w Wiśle Wielkiej jak i sam Klub stracił na znaczeniu, niemniej po latach wznowił swoją działalność. Został on reaktywowany w 1995 roku przez grupę żeglarzy na czele z Henrykiem Motyką, który do listopada 2011 pełnił funkcję Komandora Klubu. W skład pierwszego Zarządu Klubu wybranego po reaktywacji na Walnym Zebraniu Członków w dniu 18 – 01-1996r oprócz komandora, weszli także: wicekomandor Janusz Gnyp, sekretarz Ryszard Wisz, skarbnik Jerzy Poloczek, KWŻ Wojciech Kaczmarczyk, bosman Tadeusz Przybyła, członek zarządu Adam Plewniok.
Klub liczy obecnie ok. 40 członków ze zmieniającym się, co pewien czas składem osobowym. Każdego roku organizowane są kursy i szkolenia na patent żeglarza i sternika jachtowego, w których bierze corocznie udział ok. 20 osób w tym liczna grupa młodzieży w wieku 14 – 18 lat. Aktualnie klub posiada: dwóch kapitanów jachtowych, dwóch jachtowych sterników morskich oraz kilkudziesięcioosobową grupę sterników i żeglarzy jachtowych.
Od wielu lat szkolenia żeglarskie organizowane w klubie prowadzi własna kadra instruktorska, która liczy obecnie 6 osób.
Członkowie Klubu za swoją długoletnią działalność na rzecz środowiska żeglarskiego zostali uhonorowani wieloma odznaczeniami zarówno PTTK, PZŻ, samorządowymi jak i państwowymi.
W 2010 roku Klub został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK nr 16658, Honorową Odznaką Zasłużony Klub dla Żeglarstwa Śląskiego nr 793 oraz otrzymał Statuetkę Żubra Pszczyńskiego nr 0038.
Jachtklub PTTK Pszczyna do roku 2010 prowadził swoją działalność na zalewie w Łące, jeziorach mazurskich oraz akwenach morskich (Bałtyk, Morze Północne, Adriatyk). W sierpniu 2010 roku nastąpiło długo oczekiwane otwarcie Jeziora Goczałkowickiego do żeglugi. Jachty klubowe mogły nareszcie powrócić na wody tego wspaniałego jeziora.
Po grudniowych (2016) wyborach zaktualizowany zarząd.
Opracowanie 2010 r – Henryk Motyka (skrót i aktualizacja 2012 BiBi)